Autismus & Chardonnay 2 Pozdní sběr

by Auti.sk
February 23, 2021 4:46 pm
V decembri 2019 sa nám s kolegyňami pošťastilo zúčastniť sa besedy pri príležitosti vydania knihy Autismus & Chardonnay 2, Pozdní sběr. Keďže sme sa už zúčastnili na jednej besede s Martinom Selnerom, očakávali sme sympatického, nie príliš výrečného pána, ktorý sa na nič nehrá a svoju prácu miluje. Prekvapilo nás, keď sa Pani moderátorke podarilo rozrozprávať pána Selnera natoľko, že sa podelil o ďalšie príhody z práce a dokonca sa podelil so svojimi pocitmi a názormi.
Práve o tom je jeho kniha… je to zbierka príhod, v ktorých sa autor delí o svoj pohľad na svet, niektoré príhody sú veselé, niektoré milé… niektoré zanechávajú stopu a podnecujú k zamysleniu sa, no všetky sú písané s láskou. Približujú svet autizmu jednoduchou a nenásilnou formou, určitým spôsobom búrajú mýtické predstavy, ktoré pretrvávajú v spoločnosti dlhé roky. Jednoducho ide o oddychové čítanie, ktoré vás odpúta od každodenných starostí, no zároveň zanecháva dobrý pocit a podnecuje k zamysleniu sa.
Kniha obsahuje mnoho skvelých častí, ako to už s dobrými knižkami býva, každý si v nej nájde niečo pre seba. Keď spätne rozmýšľam nad knihou, ako prvá sa mi vynorí otázka, ktorú som v tom období pravdepodobne potrebovala počuť najviac: „Ako dlho sa dá pomáhať iným bez toho, aby sme mysleli na seba?“ Mám to šťastie pracovať s ľuďmi, ktorí svoju prácu robia nie na 100, ale na 120%. Avšak v práci bežne zistíme až o druhej poobede, že sme vlastne celý deň nepili, o jedle ani nehovorím (rodičom je to, iste, dobre známe). Je však rovnako dôležité starať sa o naše psychické zdravie a pohodu… a to nehovorím len o nás- pedagógoch, ale taktiež o rodičoch, ktorí vychovávajú detí s autizmom a dali by svojim deťom aj to posledné. Nesmieme zabúdať na veľmi dôležité pravidlo vypožičané z aeroliniek: „Najprv nasadím kyslíkovú masku sebe, a potom dieťaťu.“ Pretože nech sa hovorí čo chce, my vieme, že „naše“ deti sú empatické. Sú šťastné, keď sme šťastní my, keď v nás môžu mať pocit istoty, bezpečia a cítia bezpodmienečnú lásku. To všetko im môžeme dať, keď sa budeme starať nie len o ne, no v neposlednom rade o seba.
Na záver môžem odporučiť knihu Autismus & Chardonnay 2, Pozdní zběr všetkým „priateľom autizmu,“ je skvelým oddychovým literárnym zážitkom. Rovnako skvelým zážitkom bolo stretnutie s pánom Selnerom, ktorý je hrdým majiteľom obrazu vytvorenom v našom Arteatelieri. Dúfame, že sa mu páči natoľko, že je prvou ozdobou jeho stien
Jana Púpavová
by Janka3. September 2021
by Auti.sk23. February 2021
by Auti.sk23. February 2021

Rýchly kontakt

  Daruj dnes

  Select Payment Method
  Personal Info

  Credit Card Info
  This is a secure SSL encrypted payment.

  Donation Total: €1,00

  Svoj finančný dar viete poslať na číslo účtu CestAut o.z.

  SK2783300000002701882615